Profil korisnika

Građansko procesno pravo – parnični postupak – predhodno pitanje (ZOS čl. 6)

Berislav Matijević - 7.7.2014.

Kao prethodno pitanje ne može se ispitivati zakonitost pravomoćne sudske odluke, niti se pravni učinci tih odluka mogu otkloniti prejudicijelnim zaključkom da pravomoćna odluka nije u skladu s Ustavom ili zakonom, bez obzira na stvarnu kvalitetu takve odluke.

 

"Pritom treba istaknuti da se ne može kao prethodno pitanje utvrđivati zakonitost pravomoćne sudske odluke, niti se pravni učinci tih odluka mogu otkloniti prejudicijelnim zaključkom da pravomoćna odluka nije u skladu s Ustavom ili zakonom, bez obzira na stvarnu kvalitetu takve odluke.

Naime, prema odredbi čl. 6. st. 2. Zakona o sudovima ("Narodne novine", br. 3/94, 100/96 i dr. - dalje: ZS) odluku suda smije mijenjati i ukidati samo sud u čiju nadležnost spada predmet u postupku propisanom zakonom, a prema odredbi čl. 6. st. 3. ZS-a svatko u Republici Hrvatskoj dužan je poštovati pravomoćnu i ovršnu sudsku odluku i njoj se pokoriti.

Iz navedenih odredaba proizlazi da se zakonitost i pravilnost pravomoćnih odluka ne može preispitivati izvan sustava izvanrednih pravnih lijekova, odnosno pravnih instrumenata određenih posebnim propisima (ustavna tužba), na način da bi rezultati takvog preispitivanja mogli posredno ili neposredno demantirati pravne učinke pravomoćne odluke.

Neoboriva pretpostavka zakonitosti pravomoćne odluke (bez obzira na njezinu stvarnu kvalitetu) koja proizlazi iz odredaba čl. 6. st. 2. i 3. ZS-a postoji zbog razloga opće pravne sigurnosti, pa se u tom smislu smatra da je jedan od osnovnih elemenata pravomoćnosti neoboriva pretpostavka da utvrđenje sadržaja prava ili pravnog odnosa u sudskoj odluci treba smatrati istinitim (res iudicata pro veritate habetur).

Shvaćanje da se u parnici u kojoj se traži naknada štete, ili u kojoj se tvrdi da pravomoćna sudska odluka nije valjan temelj za stjecanje nekog prava zbog svoje nezakonitosti, može preispitivati zakonitost sudske odluke kao prethodno pitanje dovela bi do posrednog relativiziranja pravnih učinaka pravomoćnosti koji bi bili u suprotnosti s odredbom čl. 6. st. 3. ZS-a i imperativom pravne sigurnosti koji je položen u načelo o neopozivosti i pravnoj obvezatnosti sudske odluke."


VSRH,Revt 293/11-2 od 6. veljače 2013. godine.


NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?