Profil korisnika

Još 15 kamera za lov na prebrze vozače i neregistrirane aute

Večernji list - 24.5.2015.

Do Dana pobjede i domovinske zahvalnosti na prometnicama u Zagrebačkoj, Osječko-baranjskoj i Primorsko-goranskoj županiji petnaest će radarskih uređaja za mjerenje brzine s ugrađenim sustavom za prepoznavanje registarskih pločica "loviti" prebrze vozače, one koji voze neregistrirani ili ukradeni automobil, odnosno sve prometne prekršitelje.

Radit će 24 sata dnevno

Za opremu, za koju je 5. svibnja Ministarstvo unutarnjih poslova potpisalo ugovor s isporučiteljem, montirat će se kućišta na 30 lokacija. To znači da će policija, ovisno o procjeni, opremu seliti s jednog na drugo mjesto tako da vozači neće znati jesu li prošli pokraj praznog metalnog ormarića ili je njihov prekršaj pohranjen na memoriju računala radarskog uređaja pa će im na kućnu adresu ubrzo stići kazna. Kućišta će biti postavljena uglavnom na stupovima javne rasvjete. Sve tri policijske uprave na čijem će području biti postavljen ovaj nadzor dobit će po pet kamera. A u svakoj će biti postavljeno po deset kućišta.

– Iz Nacionalnog programa za sigurnost prometa na cestama za ovu je opremu izdvojeno oko 4,680.000 kuna. Kamere će u funkciji biti 24 sata dnevno, u svim vremenskim uvjetima. Policiji nije cilj da djeluje represivno, nego preventivno i da se poštuje propisana brzina. Oprema će biti postavljena upravo na onim prometnicama gdje je uočeno da se propisi često krše, uglavnom zbog brzine – kaže Darko Grac iz Službe za sigurnost cestovnog prometa MUP-a. Da je brzina najčešći uzrok prometnih nesreća, Grac potkrepljuje i crnim statistikama.

Smanjen broj nesreća

Tijekom prošle godine u prometnim nesrećama na našim prometnicama poginulo je 308 osoba. Od tog broja 141 osoba smrtno je stradala u prometnoj nesreći uzrokovanoj nepropisnom brzinom. Svaka treća teško ozlijeđena osoba sudjelovala je u prometnoj nesreći do koje je doveo isti uzrok.

Opremom će se mjeriti brzina u rasponu od 30 do 250 kilometara na sat. Snimat će se vožnja u najmanje dva vozna traka i u oba smjera.

– Nabava nove opreme ne znači da će se smanjiti broj ostalih uređaja koje MUP ima za nadziranje brzine. Cilj nam je da se ovom digitalnom i bežičnom tehnologijom pokriju i druge lokacije. Prije nekoliko godina uređaji slični ovima koje smo sada nabavili postavljeni su na području PU splitsko-dalmatinske, što se pokazalo dobrim jer je smanjen broj prometnih nesreća na tim dionicama. Na tom je području postavljeno devet kućišta – u Imotskom, Sinju i Makarskoj i na prilaznim putevima Splitu. Kamera ima četiri pa ih policija po potrebi raspoređuje – rekao nam je policajac Darko Grac.

S obzirom na videonadzor koji je postavljen po gradovima, a u čemu prednjači Zagreb, policija ima pravo zatražiti i snimke s tih kamera. No, čine to u situacijama kada se na prometnici gdje postoji videonadzor dogodila nesreća pa trebaju "informaciju više".

NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?