Profil korisnika

Portorož 2015. - Što je novo u osiguranju u Sloveniji?

Iva Matić - 8.6.2015.

U Portorožu se već tradicionalno okupilo više od 380 slovenskih i stranih stručnjaka iz područja osiguranja na 22. Danima slovenskog osiguranja, što predstavlja najznačajniji simpozij u osigurateljnoj djelatnosti te zemlje. Središnja tema ovogodišnje konferencije, koja je održana 4. i 5 lipnja 2015., bila je "Kako osigurati rast premije osiguranja u Sloveniji".

Inače, slovenska osiguravajuća društva, članice Slovenskog zavarovalnog združenja, su u 2014. prikupile 1,937.6 milijuna eura premije osiguranja što je ujedno 2,02 posto manje u odnosu na godinu ranije. Penetracija osiguranja u Sloveniji je ispod europskog i svjetskom prosjeka, i u 2014. godini je iznosio 5,2 posto, te stručnjaci predviđaju stagnaciju ili pad premije u narednim godinama.

S druge strane, unatoč padu ukupne premije, osiguravajuća društva predstavljaju jedan od najstabilnijih stupova slovenskog financijskog tržišta, naglasio je u pozdravnom govoru prvog dana konferencije Gabriel Škof, predsjednik Organizacijskog odbora za pripremu Dana slovenskog osiguranja i ujedno čelnik Adriatic Slovenice. 

"Osiguravajuća društva su pouzdani, odgovorni i prihvaćaju rizik te mogu pouzdano predvidjeti demografske trendove u budućnosti. Stoga je važno da upozoravamo i usmjeravamo fokus na ono što bi trebalo biti učinjeno za stabilniji gospodarski rast i veću sigurnost stanovništva. Osiguratelji su bili spremni prihvatiti svoj dio odgovornosti ", dodao je Škof.

S 01.01. 2016. osiguravajuća društva počinju poslovati u skladu s Direktivom Solvency 2. Sergej Simoniti, ravnatelj Agencije za nadzor osiguranja istaknuo je da su sva osiguravajuća društva na slovenskom tržištu uspješno prošla stres test, koji u 2014. godini provodilo europsko nadzorno tijelo EIOPA (European Insurance and Occupational Pensions). Taj je test otpornosti potvrdio da je osiguranje u dobroj formi i adekvatnog kapitala. Simoniti je naglasio da je Slovenija već odgodila provedbu novog Zakona o osiguranju, te je pozvao donositelje odluka, posebno političare da djeluju odgovorno i aktivno kako bi se usvojio zakon koji će omogućiti industriji osiguranja prelazak na novi režim predviđen u pravnoj stečevini EU.

Rast počinje od pojedinca, istaknuto je prvi dan konferencije, a podaci pokazuju da su Slovenci podosigurani te da je gustoća osiguranja, odnosno vrijednost premije po stanovniku u 2014. godini iznosila 940,1 €, što je ispod europskog prosjeka od 1.882,7 € po stanovniku.

U tu svrhu, Slovensko udruženje osiguranja provodi anketu, kojom je željelo utvrditi stanje financijske pismenosti u Republici Sloveniji, s naglaskom na osigurateljnu pismenost. Rezultati pokazuju najnižu razinu znanja o osiguranju i važnost sigurnosti samo studente, generacije koja će u budućnosti najviše osjećati slabosti aktualnih aranžmana društveno-financijskog sustava. Dakle, podizanje svijesti i informiranje javnosti o važnosti financijske pismenosti također je zadaća slovenskih osiguravajućih društava i cjelokupnog financijskog sektora kako bi se preuzela odgovornost za vlastitu financijsku sigurnost.

Prvi dan konferencije održano je nekoliko predavanja na temelju tehnološkog napretka i općenito inoviranja u području osiguranja. Zanimljivim se pokazalo predavanje Evgen Likla iz Zavarovalnice Maribor koji je kroz studije slučaja pokazao primjenu novih tehnologija u različitim industrijama, također istaknuvši da su konkurenti  u osiguranju upravo veliki tehnološki igrači kao što su Amazon, Google i slične globalne kompanije. Likl je naveo i primjer Google samovozećeg automobila koji je taj internetski gigant počeo razvijati još prije 6 godina i dosada je prešao tisuće kilometara sa svega 11 prometnih nesreća – za koje nije odgovoran. Postavlja se pitanje, hoće li s budućnošću samovozećih automobila, osiguranje vozila biti potrebno… Gabor Hanak iz KPMG-a u svom je izlaganju „Podaci, imaginacija i premija“ istaknuo da se sada uglavnom u osiguranju koriste strukturirani podaci, ali da postoji i veliki potencijal nestrukturiranih podataka u procjeni rizika, primjerice podataka s društvenih mreža.

Upotreba napredne analitike u svrhu rasta prodaje osiguranja, tema je koju je predstavio Klemen Brenk iz Triglava, a koji je kao ključne pozitivne učinke ovoga pristupa naveo smanjenje broja jako skupih marketinških kampanja, smanjenje troškova neprofitabilnih klijenata, te tajnost akcija u odnosu prema konkurenciji. 

Drugi dan konferencije Urška Cvelbar, ravnateljica Uprave za financijski sustav u Ministarstvu financija, istaknula je da će industrija osiguranja i strateške investicije imati pozitivan utjecaj na razvoj Slovenije. Cvelbar je istaknula važnost prekograničkog osigurateljnog poslovanja te je kao jedan od ciljeva najavljenog zakona, istaknula integraciju međusektorske regulacije te povezivanje bankovnih i osigurateljnih pravila.

Na skupu se također poziva na veću uključenost osiguravajućih kuća u odlukama koje utječu na socijalnu sigurnost pojedinca. Pritom je naglašeno da je potrebna reforma mirovinskog sustava, ali i reforma zdravstva koja se kao tema nameće već 15 godina te da osiguratelji u Sloveniji mogu i žele sudjelovati u integraciji zajedničkih interesa kapitala i radnika, te žele izgraditi inovativnu okolinu i sustav suradnje između državnih tijela, poslodavaca i zaposlenika.

Organizatori su priredili i e-zbornik koji možete preuzeti ovdje.


NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?