Profil korisnika

Svaki četvrti turist u Srbiji na put ide bez police zdravstvenog osiguranja

Novosti.rs - 17.8.2017.

Svaki četvrti turist iz Srbije koji kreće na odmor u inozemstvo ne kupuje policu putnog zdravstvenog osiguranja, te ukoliko im se nešto dogodi mogu biti u ozbiljnom problemu, jer su troškovi liječenja veliki.

Posljednji primjer je obitelj Davidović, kojima je eksplodirala plinska boca tijekom ljetovanja u Grčkoj, a za troškovi liječenja u bolnici u Solunu račun iznosi 15.000 eura.

Direktor Jute Aleksandar Seničić kaže da se od 2008. godine, kada su ukinute vize, bilježi sve slabije zanimanje za putno zdravstveno osiguranja, što pravi ozbiljne probleme u realizaciji turističkih aranžmana.

Kako kaže situacija je ove godine nešto bolja od prethodnih, te oko 70 do 75 posto turista koji ljetuju organizirano, preko turističkih agencija, kupuju i zdravstveno osiguranje.

Posljednji slučaj pokazuje da je neophodno da kada krenete na put u inozemstvo imate policu zdravstvenog osiguranja koju možete aktivirati za zdravstvenu uslugu, kaže Seničić za Tanjug i napomnje da osiguravajuće kuće najčešće prodaju policu koja pokriva do 30.000 eura troškova.

Kaže, međutim, da ima putnika koji su uporni u tome da ne žele, iz ekonomskih ili nekih drugih razloga, da kupe putno zdravstveno osiguranje, iako im se predoče problemi s kojima mogu suočiti.

"Treba utjecati na državu da u organiziranom turističkom prometu polica zdravstvenog osiguranja postane obvezni dio turističkog putovanja i da na taj način preduhitrimo moguće probleme", smatra Seničić.

Podsjeća da polica zdravstvenog putnog osiguranja nije obvezna, veće turističke agencije inzistiraju da ih putnici plate, ali ne mogu natjeraju one koji to ne žele, jer to je dodatna usluga koja se dodatno plaća.

"Putno osiguranje je jeftino, košta oko euro po danu. Još je jeftinije ukoliko se uzima obiteljska polica, ona se može dobiti za 22 ili 23 eura", pojašnjava Seničić.

Zoran Ćirić iz Udruženja osiguravatelja Srbije kaže da građani odbijaju platiti zdravstveno osigranje ili zato što im je to skupo ili jednostavno zato što su uvjereni da im ono ne treba, uz najčešće objašnjenje: "neće to njima da se desi".

"To je pogrešan stav, jer svakom od nas može se dogoditi da ugane zglob, da zaboli zub ... zdravstvena usluga je skupa, a sa policom mogu sve pokriti", pojašnjava on.

Šef odjela eksterne prodaje Dunav osiguranja Milena Milovanović kaže da su građani sve svjesniji da je putno zdravstveno osiguranje potrebno.

Dodaje i da su u Dunavu prije nekoliko godina napravili paket putnog zdravstvenog osiguranja gdje mogu uključiti dodatni rizici poput osiguranje turističkog aranžma i osiguranje prtljage.

Pojašnjava da osiguranje za pojedinca za Europu i zemlje Schengena košta euro po dana, a za obitelj 2,3 eura dnevno. Polica putnog, zdravstvenog osiguranja pokriva iznenadnu bolest ili ozljede, zatim troškove prijevoza do ambulante, liječenje, kao i troškove povratka u Srbiju, ukoliko je potrebno.

Troškove liječenja za građane koji imaju ovjerenu zdravstvenu knjižicu može snositi Republički fond za zdravstveno osiguranje, pod uvjetom da putnici pribave prije odlaska na put odgovarajući obrazac.

Za zemlje s kojima RFZO ima zaključen sporazum o socijlni osiguranju, a to je 19 država, potrebno je prije polaska na put pribaviti dvojezični obrazac (osim za Poljsku i Veliku Britaniju, gdje je potrebna samo zdravstvena knjižica i putovnica).

Drugi uzorak je za zemlje s kojima Srbija nema potpisan sporazum o socijalnom osiguranju, kao što je Grčka, i tu treba pribaviti potvrdu o korištenju zdravstvene zaštite u inozemstvu.

"Za izdavanje obrazaca neophodno je mišljenje izabranog liječnika o zdravstvenom stanju u posljednjih 12 mjeseci, da se osiguranik ne nalazi u stanju koje bi zahtijevalo duže liječenje po dolasku u inozemstvo", pojasnila je za Tanjug direktorica RFZO Verica Lazić.

Mišljenje izabranog liječnika predaje se liječničkoj komisiji RFZO, a nadležna podružnica izdaje dvojezični obrazac ili potvrdu o korištenju zdravstvene zaštite u inozemstvu koji vrijede 90 dana.

Lazić je apelirala na sve osiguranike RFZO da osiguraju odgovarajući obrazac prije polaska na put, jer ukoliko to nemaju zdravstveni fond nema zakonski osnov platiti troškove liječenja u inozemstvu.

Obrasci koje izdaje RFZO su besplatni, a od početka godine RFZO je izdao 21.202 dvojezična obrasca i 2.746 potvrda o korištenju zdravstvene zaštite u inozemstvu.

Ove godine preko turističkih agencija u inozemstvu će ljetovati oko 700.000 srpskih turista, najčešće u Grčkoj i još oko 250.000 u vlastitom aranžmanu.

NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?