Profil korisnika

Godišnje se napravi 5.000 prijevara u osiguranju

Informer - 7.2.2018.

Vozači u Srbiji masovno obmanjuju osiguravajuća društva tako što insceniraju prometnu nesreću, a zatim, u ime izmišljenih ozljeda, naplaćuju do 3.000 eura od osiguranja, tvrdi Informator.

Prema saznanjima, godišnje se napravi pet tisuća takvih prijevara, a najčešće ozljede vrata - jer su uobičajene u nesrećama i zato što ih se ne može potvrditi. Te prijevare često rade zajedno s liječnicima, a ponekad se koristi i njihova nepažnja.

Isplatili milijune
Kao što su rekli u osiguravajućim društvima, oni su već platili milijune onima sa krajnje sumnjivim ozljedama na vratima.

- Najčešća prijevara u fingiranih nesrećama je prijavljena ozljeda vrata, koja je iznimno česta kod sudara, ali i vrlo teško se provjerava i dokazuje. U dosadašnjoj praksi činjenica je da je u takvim slučajevima nemoguće utvrditi ispravne dijagnoze. One se uglavnom temelje na običnom rutinskom pregledu i popratnih simptoma. S takvim medicinskim nalazima sudionici prometnih nesreća podnose zahtjeve za veliku naknadu nematerijalne štete.

Cijela znanost
Postojanje ovog fenomena potvrdio je ravnatelj Odbora za sigurnost prometa Damir Okanović. Kaže da liječnik teško može utvrditi je li netko ozbiljno povrijeđen.

- Kada se dogode ili se fingiraju prometne nezgode, sudionici obično prvo prijave da ih boli vrat. Liječnici ne mogu utvrditi je li to istina, jer nemaju načina da utvrde ima li neko bolove ili ne. Najčešće prevaranti uspijevaju naplatiti štetu za i za najmanje ozljede uzimaju oko 120.000 dinara, dok teže idu i do 350.000 dinara - kaže Okanović i dodaje da osiguravajuće kuće imaju čitave timove ljudi koji se u suradnji s vještacima prometne i medicinske struke bave prijevarama u osiguranju.

Profesor prometnog fakulteta Milan Vujanić kaže da je ova vrsta prijevare toliko uzela maha u našoj zemlji i svijetu, a da od istraživanja istinitosti posljedica prometnih nesreća, napravljena je čitava znanost.

- Svaki pokušaj prijevare je kazneno djelo i kazna je zatvor od dvije do devet godina. Iz položaja vozila možemo utvrditi je li došlo do automobilske nesreće i da li se to dogodilo na deklariranom mjestu - kaže Vujanić.

NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?