Profil korisnika

Osigurateljne dileme vezane za genetičko testiranje

nikolama - 18.5.2009.

Genetičko testiranje, kao i mnoge druga znanstveno-tehnološke novotarije pobuđuju s jedne strane ushićenje a s druge strane pobuđuju duboke sumnje. Velika dobrobit genetičkog testiranja leži u potencijalu otkrivanja rizika povezanih sa pojedinim stanjima kojima je pojedinac izložen i samim time mogućnošću prevencije ili čak liječenja bolesti. S druge pak strane neki smatraju da mogućnost otkrivanja potencijalne predispozicije za bolest pojedinca istovremeno može izložiti riziku od diskriminacije. Rasprava o utjecaju i korištenju genetičkih materijala i podataka nije nešto novo i do sada nije imala značajnijeg utjecaja na osnovne principe preuzimanja rizika, posebno onoga medicinskog, u poslovima životnog osiguranja. Osigurateljna industrija je zainteresirana za ovu problematiku stalno odvagujući sve argumente koji bi mogli imati utjecaj na sadašnju i buduću osigurateljnu praksu.

 

Znamo da se u medicinskoj procjeni rizika u životnom osiguranju genetske informacije koriste već cijelo stoljeće. U svakoj ponudi se nalaze medicinska pitanja za osiguranika koja eksplicitno propituju familijarnu zdravstvenu povijest. Osiguranicima koji imaju rizično naslijeđe zaračunavaju se odgovarajući doplaci na premiju osiguranja. No, s vremenom je važnost ovoga podatka počela opadati.  U zadnjim godinama prošlog stoljeća veliki broj zemalja je izbacio iz ponude pitanja koja su detaljnije pojašnjavala familijarnu medicinsku povijest. Danas se u svijetu ovaj tip pitanja zadržao uglavnom kada se radi o osiguranicima koji sklapaju posebna osiguranja kao što je osiguranje kritičnih bolesti ili ako se traže visoke osigurane svote.  Za razliku od prošlih vremena, današnja saznanja na polju humane genetike i njihov utjecaj na medicinsku procjenu rizika izravno nas uvlače u prostor koji ima snažan sociopolitički prizvuk. Otkrića iz područja humane genetike ne samo da imaju dalekosežne posljedice na mnoge životne aspekte već imaju izravan utjecaj na preuzimanje rizika u životnim osiguranjima.

 

Jedan od problema koji se nameće je kako postupati sa genetičkim informacijama. Biomedicinska obrada gena može rezultirati značajnim utjecajem na budućnost svake ljudske jedinke. Dosadašnji rezultati postignuti u dekodiranju ljudskog genoma daju nam za pravo da se nadamo blagotvornom učinku korištenja modernih biotehnoloških metoda. Pri tome se ne smiju  previdjeti ni moguća buduća iznenađenja niti moguće strepnje koje jedan dio populacije nosi u sebi a koje se tiču korištenja takvih povoljnih prilika. To se najbolje vidi na primjeru rada i zapošljavanja. Postoje sumnje da bi poslodavac, koji bi bio u posjedu genetičkih podataka, mogao zasnivati svoju odluku o zapošljavanju ili odbacivanju molbe za zaposlenje na osnovu obiteljskog nasljeđa. Inače, Povelja EU o osnovnim ljudskim pravima zabranjuje svaku nepoštenu diskriminaciju po osnovi genetskih obilježja.

 

Rasprava o životnom osiguranju koja se za sada vodi u javnosti orijentirana je više-manje na zaštitu potrošača, usprkos činjenici da je pristup nekim genetičkim podacima od najveće važnosti za osigurateljnu industriju. Javnost zastupa tezu da svaka osoba ne samo da ima pravo znati ili ne znati svoje pravo zdravstveno stanje uključujući rezultate prošlih i budućih genetičkih testova već prije svega ima pravo samostalno odlučiti o korištenju tih podataka. No ovakvo pravo (koje je recimo u Njemačkoj zajamčeno ustavom) je u raskoraku sa osigurateljnom praksom u većini tržišta, pa i u nas,  po kojoj je osiguranik dužan prijaviti osiguratelju prilikom sklapanja ugovora sve okolnosti koje su značajne za ocjenu rizika, a koje su mu poznate ili mu nisu mogle ostati nepoznate. Ovdje se misli i na rezultate genetičkog testiranja.

Ključno pitanje koje se postavlja pred osiguratelja je kako ublažiti informacijsku neravnotežu koju bi mu mogao nametnuti ugovaratelj. To znači da treba stvoriti pravičan odnos između informacija potrebnih za dobivanje odgovarajućeg osigurateljnog pokrića i prava osiguranika na čuvanje povjerljivih genetskih nalaza.  Drugi aspekt se odnosi na samu prirodu osiguranja gdje osiguratelj mora biti pravičan i nepristran prema svim osiguranicima i naplaćivati osiguranje u skladu sa individualnim riziko profilom štiteći vlastite poslovne interese.


NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?