Njemački osiguravatelji pripremaju se za značajne gubitke zbog nedavnih poplava u južnoj Njemačkoj, a prva izvješća već pristižu, prema izvršnom direktoru GDV-a Jörgu Asmussenu. Međutim, prerano je procijeniti puni razmjer štete dok se vodostaj ne povuče.
Asmussen je naglasio spremnost industrije, napominjući da osiguravatelji imaju planove za takve katastrofe, uz mobilizaciju osoblja i vanjske podrške za učinkovito procesuiranje zahtjeva. Kompanije su obično spremne na takve velike katastrofe", naglasio je Asmussen. "Osiguravatelji imaju posebne planove raspoređivanja za takve slučajeve. Udružuju svoje osoblje na licu mjesta i u administraciji kako bi mogli brzo evidentirati i obraditi izvješća o štetama."
Ekonomski učinak također će ovisiti o tome koliko zahvaćenih objekata ima zaštitu od prirodnih opasnosti. Dok je 94% zgrada u Baden-Württembergu osigurano od prirodnih opasnosti, samo 47% u Bavarskoj ima takvo pokriće.
Asmussen je također naglasio da obvezno osiguranje nije samostalno rješenje, zalažući se za snažnije mjere zaštite od poplava, uključujući zabrane izgradnje u područjima sklonim poplavama i korištenje vodootpornih materijala za ublažavanje budućih rizika. "Samo osiguranje nije rješenje. U tom procesu državna i pojedinačna zaštita od poplava padaju u vodu", rekao je Asmussen.
Štoviše, prema službenim podacima više od 300.000 adresa u Njemačkoj ugroženo je poplavama. Građevine u poplavnim područjima moraju biti posebno zaštićene, stoji u članku GDV-a i dodaje da su za to potrebne opsežne preventivne mjere. Osim toga, treba postojati jasna zabrana izgradnje novih zgrada na područjima izloženim poplavama. „Opasno je i ugrožavajuće da se građevinsko zemljište i dalje određuje u poplavnim područjima i da se dopušta nova gradnja“, kaže zamjenica direktora GDV-a Anja Käfer-Rohrbach. "Uz goleme rizike koji već postoje, postoje i drugi. Sada nam je potrebna jasna zakonska zabrana gradnje u poplavnim područjima."