Profil korisnika

Reagiranje Udruženja osiguravatelja HGK na izjavu predsjednika saborskog Odbora za financije

REDAKCIJA - 21.6.2010.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 56. sjednici održanoj 17. lipnja 2010. godine, između ostalog i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, s Konačnim prijedlogom zakona. Udruženje osiguravatelja HGK predložilo je amandmane kojima se izjednačavaju porezni tretman životnog osiguranja i dobrovoljnog mirovinskog osiguranja, sa štednom komponentom, ako ih ugovaraju poslodavci za svoje radnike.

U Izvješću sa sjednice Odbora se navodi kako je u raspravi na Odboru „Iznijeto i mišljenje da nije prihvatljivo izjednačavanje životnog i dobrovoljnog mirovinskog osiguranja, te uplate premije životnog osiguranja ne bi trebale biti priznate kao troškovi poslovanja, posebice što je dosadašnja praksa potvrdila da je područje životnog osiguranja bilo područje korupcije“.

Ovo izdvojeno mišljenje Predsjednika Odbora, temeljeno prema njegovim riječima na osobnom iskustvu iz prošlosti, baca neopravdano lošu sliku na cijelu osiguravateljnu industriju. Ako je Predsjednik Odbora imao ponude odgovarajućih društava za osiguranje, odnosno njihovih predstavnika, koji nisu u skladu sa zakonom ili etičkim kodeksom mogao je i trebao to prijaviti nadležnim tijelima.

Da je ovo izdvojeno mišljenje jednog člana Odbora, bez obzira što je to i Predsjednik Odbora, govori i činjenica da se „o predloženim amandmanima Odbor nije izjašnjavao, već je ostavio mogućnost da članovi Odbora eventualno preuzmu predložene amandmane HGK, kao svoje amandmane.“ Društva za osiguranje značajne su financijske institucije i važne su za stabilnost financijskog sustava svake zemlje. Ukupna aktiva društava za osiguranje u Hrvatskoj iznosi oko 28,8 mlrd. kuna te u toj industriji radi preko 11.000 zaposlenika. Ukupne osigurateljne pričuve iznose preko 20 mlrd kuna, a samo sredstva pričuva životnog osiguranja iznose oko 11 mlrd kuna i većim su dijelom uložena u obveznice RH (u prosjeku oko 70%) tako da direktno financiraju potrebe hrvatskog proračuna.

Polazeći od Zakona o osiguranju koji propisuje stroga pravila poslovanja društava za osiguranje, nadzora koji nad društvima za osiguranje provodi Hrvatska agencija za nadzor financijskih institucija te dosadašnjeg poslovanja društava za osiguranje, ne postoje argumenti koji potvrđuju iznesenu tezu o životnom osiguranju kao izvoru korupcije u Hrvatskoj.

U cilju zaštite svojih osiguranika, poslovanja društava za osiguranje i ugleda industrije osiguranja Udruženje osiguravatelja HGK ističe da se neutemeljenim izjavama zbunjuju građani Republike Hrvatske i stvara se nepovjerenje prema osigurateljnoj i financijskoj industriji u cijelosti. Osiguratelji su svugdje u svijetu pa tako i kod nas značajni institucionalni investitori koji svojim klijentima nude preuzimanje rizika prerane smrti te štednje za treću životnu dob i u tom smislu trebaju biti tretirani identično kao i dobrovoljna mirovinska štednja.


Udruženje osiguravatelja HGK 
Snježana Bertoncelj, predsjednica Udruženja


NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?