Profil korisnika

Zdravstvena osiguranja – sve manje luksuz, sve više nužda

Večernji list - 21.11.2012.

Pozamašan iznos koji se iz plaće po sili zakona izdvaja za doprinose u osnovnom zdravstvenom osiguranju za korisnika je previše novca, a za sustav zdravstvenog osiguranja uvijek premalo. Već su odavno građani shvatili da zdravstvene usluge moraju dodatno plaćati kako bi do pregleda ili medicinske pretrage došli – dok još nije prekasno.

Dopunsko i dodatno

Dok dopunsko zdravstveno osiguranje, osim HZZO-a, pružaju još Croatia zdravstveno osiguranje i Uniqa, ponuda dodatnog zdravstvenog osiguranja puno je konkurentnija. I dopunsko i dodatno zdravstveno osiguranje svrstavaju se, uz privatno, u kategoriju dobrovoljnih, onih koje osiguranik ugovara po vlastitu izboru. Budući da ih građani plaćaju iz svog džepa, nije nevažno što zauzvrat dobivaju, koje su usluge uključene i kolika je ugovorna mreža zdravstvenih ustanova s kojom surađuje zdravstveno osiguranje koje mu pruža uslugu.

S obzirom na prijetnje iz Ministarstva zdravlja o rezanju obuhvata temeljnog zdravstvenog osiguranja sljedeće godine, izvjesno je da će građani ubuduće sve više plaćati i one medicinske usluge koje su im dosad bile zajamčene osnovnim pokrićem. Točnije, na neki će način, ili iz dopunskog ili iz dodatnog osiguranja, morati platiti sve izvan nove „košarice“ osnovnog osiguranja.

No, već danas, iako u teoriji imaju pravo na sve preglede, dijagnostiku i liječenje, pacijenti u praksi prečesto mnogo toga ne uspiju ostvariti. Barem ne na vrijeme ili u obuhvatu u kojem im je to potrebno. Ako na specijalistički pregled ili važnu pretragu ne žele čekati tjednima ili mjesecima, izlaz traže u ponudi Dodatnih zdravstvenih osiguranja ili neovisnih privatnika. Mnogi od tih privatnika i nisu baš neovisni, jer im u radno vrijeme koje odrađuju u svojim matičnim bolnicama, ambulantama ili klinikama te iste usluge, koje im privatno pruže brzo, efikasno i – skupo, iz nekog razloga ne uspijevaju pružiti.

Cijena donosi obuhvat

Usluge dodatnih zdravstvenih osiguranja mogu platiti i pojedinačno, no puno im se više isplati ugovoriti godišnje pakete i platiti premiju kojom će pokriti određeni broj medicinskih usluga, a često i one povrh toga platiti jeftinije.

Upravo radi predodžbe koliko se dobije zauzvrat za ono što se plati zdravstvenim osiguranjima donosimo pregled ponude nekoliko najzastupljenijih dodatnih osiguranja na našem tržištu. Basler osiguranje Zagreb, Grawe, Croatia zdravstveno osiguranje, Uniqa i Sunce imaju pakete medicinskih usluga i pretraga prilagođene populaciji različite dobi, spola, zanimanja, zdravstvenog stanja, načina života, ali ponajprije – financijskih mogućnosti.

Osim osnovnih i proširenih paketa preventivnih i dijagnostičkih pretraga, specijalističkih pregleda i savjetodavnih liječničkih službi, naknada za dane provedene u bolnici i operativne zahvate, osiguravatelji sve više nude i ekstra usluge – od savjeta nutricionista, fizijatara i kineziologa do korištenja fitness centara i besplatnih telefona s liječničkim službama, otvorenih do 24 sata dnevno. Neki omogućavaju i dobivanje drugog mišljenja u zemlji i inozemstvu, a sve su usluge dostupne u rokovima o kojima se u javnom zdravstvu može samo sanjati. Cijene godišnjih polica variraju od nekoliko stotina do nekoliko tisuća kuna godišnje.

Dopunsko zdravstveno osiguranje nije rezervirano samo za HZZO

Premda većina građana dopunsko zdravstveno osiguranje veže uz “narančaste” iskaznice Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, tu uslugu, uz odobrenje Ministarstva zdravlja, pružaju i drugi osiguravatelji; Croatia zdravstveno osiguranje i Uniqa. Svrha je dopunskog zdravstvenog osiguranja nadoknaditi razliku u cijeni između minimalnog standarda kojeg osiguraniku pruža osnovno zdravstveno osiguranje i prave cijene medicinske usluge. Osiguranici bi je, ne ugovore li uslugu dopunskog osiguranja, morali platiti izravno.

– Otprilike 80 posto medicinskih usluga pokriva obvezno zdravstveno osiguranje, preostalih 20 posto plaćaju osiguranik, dopunsko ili dodatno zdravstveno osiguranje, ili komercijalna ustanova – kaže Stjepan Pavičić, rukovoditelj službe za dobrovoljna zdravstvena osiguranja HZZO-a.

Dopunsko osiguranje HZZO-a nema nikakve “pakete” usluga, kakve nude drugi osiguravatelji, ono funkcionira na bazi socijalne komponente i sustava solidarnosti.

– To nam omogućava različite cijene polica, što baš i nije u skladu sa zakonom, jer, primjerice, najviše troše umirovljenici koji najmanje plaćaju. Kod privatnih osiguranja cijena ovisi o dobnoj skupini kojoj osiguranik pripada, dok mi imamo različite cijene polica u skladu s visinom primanja – pojašnjava Pavičić.

Dopunsko je osiguranje preko HZZO-a, osim za socijalno ugrožene kategorije, besplatno i za stalne dobrovoljne darivatelje krvi, donatore organa s donorskom iskaznicom, invalide sa 100-postotnim oštećenjem ili više vrsta tjelesnih oštećenja i branitelje.


NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?