Profil korisnika

Tri osiguravajuća društva pala na testiranju kapitala

Poslovni dnevnik - 18.2.2013.

Više od polovice anketiranih društava iz industrije (re)osiguranja imalo je dvostruko (28 posto) ili trostruko (24 posto) pokriće svojih kapitalnih zahtjeva, 36 posto ih se našlo se u razredu pokrivenosti između 100 i 200 posto dok je omjer solventnosti niži od 100 posto, odnosno nepokrivene kapitalne zahtjeve iskazalo 12 posto sudionika, otkriva istraživanje koje je od ljeta 2011. do ljeta 2012. provela Hrvatska agencija za nadzor financijskog tržišta (Hanfa) uključivši među ispitanike 25 lokalnih društava, a dobivene rezultate objavila je u srijedu. U ovaj projekt naziva Peta studija kvantitavnih utjecaja (QIS 5 studija), koji Europsko nadzorno tijelo (EIOPA) u određenim razmacima provodi još od 2005. ocjenjujući poslovnu sposobnost branše, Hanfa je krenula kako bi testirala utjecaj nove Solvency II direktive na poslovanje hrvatskih društava za (re)osiguranje. Solvency II zakonodavni je i regulatorni okvir za industriju (re)osiguranja koji nakon što je lani njegova primjena odgođena, prema posljednjim najavama, na snagu treba stupiti od siječnja 2014.

Nova pravila

U odnosu na aktualne uvjete u kojima posluje (re)osiguravateljna industrija, ključna promjena je ta što će Solvency II krojiti čvršća pravila i kapitalne zahtjeve, ovisno o profilu rizičnosti svakog (re)osiguravatelja. Nova europska direktiva, među ostalim, utvrđuje i dvije razine kapitala. Tako minimalno potrebni kapital predstavlja najnižu dopuštenu razinu kapitala, ne smije biti manji od 25 niti veći od 45 posto potrebnog solventnog kapitala pojedinog društva. Druga razina, potrebni solventni kapital nema gornju granicu, on jamči društvima apsorpciju svih štetnih događaja i solventno poslovanje s obzirom na preuzete rizike. Jednostavnije rečeno, ukoliko dokažu da u pričuvi imaju dovoljno kapitala društva se po uvođenju Solvency II na tržištu mogu slobodnije “razigrati” nego danas kada ih Hanfa strogo veže na određene vrste ulaganja. Uvodi se i novi izračun tehničkih pričuva, tako rezervirana sredstva moraju biti dostatna za pokriće i neočekivanih gubitaka u vremenskom razdoblju od godinu dana. Europska komisija uvođenje novih pravila argumentira većom zaštitom osiguranika.
I dok su u Hanfi zadovoljni jer, rezultati dobiveni provedbom QIS 5 studije ukazuju na primjerenu kapitaliziranost većine ovdašnjih društava za (re)osiguranje, sudionici istraživanja spominju nekoliko problema koje moraju riješiti kako bi pripravni dočekali Solvency II. Među njima posebno apostrofiraju zapošljavanje novog kadra sa specifičnim aktuarskim obrazovanjem. Veliki odaziv društava (iako nisu bili obvezni sudjelovati od 28 aktivnih na tržištu u istraživanje se uključilo njih 25, a zajedno drže čak 99,7 posto od ukupno ugovorene premije) u Hanfi isčitavaju kao vrlo visoku zrelost (re)osiguravatelja.

Čeka se finalizacija

Ovakvim brojnim uključivanjem, smatraju, društva su potvrdila  ozbiljne namjere za pravodnu pripremu za provedbu budućih europskih direktiva. Iz Hanfe ipak pojašnjavaju da rezultati dobiveni kroz QIS 5 studiju predstavljaju okvirni i mogući utjecaj Solvencya II, nikako završno stanje kapitaliziranosti. Naime, iako je prije otprilike godinu dana siječanj 2014. najavljen kao rok za primjenu nove direktive još nisu poznati nisu usvojeni zaključni kriteriji za Solvency II. U Hanfi očekuju da će ta pravila biti poznata tijekom sljedećih mjeseci. 

Analiza u EU

Razočaralo 20% društava
EIOPA u posljednjem izvješću o provedbi QIS 5 studije iznosi da je sudjelovalo 2520 društava iz 30 zemalja i 167 osiguravateljnih grupa. Oko 15% društava nije u potpunosti pokrilo potrebni solventni kapital, 9% pokrilo je 75 posto ili manje, a 5% nije pokrilo ni minimalni kapital. Krene li od siječnja 2014. Solvency II u primjenu, ti pokazatelji indikator su za ozbiljnu reakciju nadzornog tijela i pokretanje postupaka oduzimanja odobrenja za rad pojedinim osiguravateljima.

NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?