Profil korisnika

Operativna dobit najveća u povijesti Allianza

Osiguranje.hr - 16.2.2019.

Allianz Grupa 2018. godine uspješno je ostvarila zacrtane ciljeve u svim svojim segmentima i održala visoku razinu kapitalne snage. Postizanje ciljeva Agende o obnovi bilo je ključno za tako dobre rezultate. Preliminarne brojke pokazuju kako je rast internih prihoda, izuzmu li se utjecaji valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio 6,1 posto, a podržali su ga svi operativni poslovni segmenti. Ukupni prihodi porasli su za 3,5 posto na 130,6 milijardi eura (u usporedbi s 126,1 milijardom eura iz 2017. godine). Istovremeno je operativna dobit skočila za 3,7 posto na 11,5 milijardi eura (u usporedbi s 11,1 milijardom eura ostvarenom godinu dana ranije), što je blizu gornje granice ciljanog raspona od 10,6 do 11,6 milijardi eura i najviše u našoj povijesti. Rast operativne dobiti prije svega je rezultat poslovanja našeg segmenta neživotnih osiguranja, koji je zabilježio snažan porast operativne dobiti od 13,3 posto, i to zahvaljujući poboljšanom omjeru troškova, manjem broju nastalih šteta vezanih za prirodne katastrofe, i rastu premija. Segment upravljanja imovinom također je zabilježio rast operativne dobiti zahvaljujući rastu prihoda pod utjecajem imovine klijenata pod upravljanjem (AuM). Istovremeno je, zahvaljujući nižoj investicijskoj marži na promjenjivijem financijskom tržištu, naš segment životnih i zdravstvenih osiguranja zabilježio nižu operativnu dobit.

Neto prihodi pripisivi dioničarima prošle su godine skočili za 9,7 posto na 7,5 milijardi eura (u usporedbi s 6,8 milijardi eura ostvarenih godinu dana ranije). Veća operativna dobit i niži porezi na dohodak više su nego nadoknadili pad rezultata naših neoperativnih stavki.

Osnovna dobit po dionici (EPS) na godišnjoj je razini porasla za 14,4 posto na 17,43 eura (u usporedbi s dobiti od 15,24 eura ostvarenoj u 2017. godini). Povrat na uloženi kapital (RoE) iznosio je 13,2 posto (u usporedbi s 11,8 posto za cijelu 2017. godinu), dok je omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II na kraju 2018. godine iznosio 229 posto, baš kao i na kraju prethodne godine. Upravni odbor predložit će dividendu u iznosu od 9 eura po dionici, što je porast od 12,5 posto u usporedbi s dividendom iz 2017. godine.

Allianz je i u 2018. godini nastavio poboljšavati korisničko iskustvo. Tako je, primjerice, 74 posto poslovanja diljem svijeta zabilježio natprosječni tržišni indeks spremnosti korisnika na preporuku tvrtke i proizvoda (Net Promoter Score – NPS) u usporedbi sa 60 posto iz 2017. godine. Istovremeno je tzv. Inclusive Meritocracy Index (IMIX), koji mjeri liderstvo, rezultate i korporativnu kulturu, prošle godine iznosio 71 posto, što je vrlo blizu ciljane razine od 72 posto. Spomenute brojke odražavaju Allianzova nastojanja da služe klijentima i angažiraju zaposlenike na najbolji mogući način.

Osim toga, Allianz je 2018. godine zaključio i dva programa otkupa dionica u ukupnom iznosu od 3,0 milijarde eura. Sve su otkupljene dionice poništene. Na dan 14. veljače 2019. godine najavljen je i novi program otkupa dionica u iznosu do 1,5 milijardi eura.

„Iznimno sam ponosan na globalnu Allianzovu obitelj jer smo ostvarili tako sjajne rezultate. Između ostaloga, zabilježili smo najvišu neto dobit u posljednjih deset godina unatoč iznimno promjenjivom tržištu, posebice tijekom četvrtog tromjesečja“, istaknuo je glavni izvršni direktor Allianza SE Oliver Bäte. „Naši klijenti i dalje se pouzdaju u nas. Stoga ćemo se, upravo zbog njih, usredotočiti na jednostavnost u sljedećem izdanju naše strategije.“

U četvrtom tromjesečju 2018. godine operativna dobit iznosila je 2,8 milijardi eura (u usporedbi s 2,8 milijardi eura ostvarenih u istom razdoblju prethodne godine): viša operativna dobit segmenta neživotnih osiguranja većinom je neutralizirana padom koji su zabilježili segment životnih i zdravstvenih osiguranja te segment upravljanja imovinom. Porast operativne dobiti u segmentu neživotnih osiguranja uglavnom je rezultat boljeg investicijskog rezultata. Dok je operativna dobit segmenta životnih i zdravstvenih osiguranja ponajviše pala zbog niže tehničke marže u Francuskoj, operativna dobit segmenta upravljanja imovinom uglavnom je rezultat nižih naknada za uspješnost. Neto prihodi pripisivi dioničarima porasli su na 1,7 milijardi eura (u usporedbi s 1,4 milijarde eura iz istog razdoblja prethodne godine) zahvaljujući boljim neoperativnim rezultatima te nižim porezima na dohodak.

„Allianz je u 2018. godini ostvario izvrsne rezultate. Operativna dobit iznosila je 11,5 milijardi eura i tako se približila gornjoj granici najavljenog ciljanog raspona Grupe od 10,6 do 11,6 milijardi eura“, izjavio je glavni financijski direktor Allianza SE Giulio Terzariol. „Zahvaljujući zdravom i kvalitetno diversificiranom poslovanju, uvjereni smo kako ćemo i ove godine nastaviti bilježiti snažne financijske rezultate. Grupa se nada kako će ove godine ostvariti operativnu dobit od 11,5 milijardi eura, plus/minus 500 milijuna eura, osim u slučaju nečeg nepredvidivog.“

Segment neživotnih osiguranja: snažan interni rast i dobri operativni rezultati

  • Bruto zaračunata premija za 2018. iznosila je 53,6 milijardi eura (usporedbi s 52,3 milijarde eura zabilježene 2017. godine). Izuzmu li se utjecaji valutnih tečajeva i konsolidacije, interni rast iznosio je 5,7 posto, ponajprije zahvaljujući rastu cijena od 1,7 posto i broja polica od 4,0 posto. Među najvećim pokretačima internog rasta bili su AGCS, Njemačka, te Allianz Partners.
  • Operativna dobit porasla je za 13,3 posto na 5,7 milijardi eura, u usporedbi s prethodnom godinom. Taj je porast rezultat prvenstveno dobrog rezultata preuzimanja rizika, temeljenog na nižem omjeru troškova, nedostatku ozbiljnih gubitaka uzrokovanih prirodnim katastrofama te, u manjoj mjeri, rastu premija. Pozitivan doprinos imali su i rezultati ulaganja u poslovanje.
  • Kombinirana kvota porasla je za 1,2 postotna boda na 94.0 posto.

„Zadovoljan sam snažnim internim rastom i dobrim operativnim rezultatima u segmentu neživotnih osiguranja“, izjavio je Giulio Terzariol. „Dostigli smo ciljanu kombiniranu kvotu od 94 posto zahvaljujući dosljedno discipliniranom pristupu preuzimanju rizika te značajno popravljenom omjeru troškova.“

U četvrtom tromjesečju 2018. godine, bruto zaračuna premija popela se na 11,7 milijardi eura (u usporedbi s 11,3 milijarde eura ostvarenih u istom razdoblju prethodne godine). Izuzmu li se utjecaji valutnih tečajeva i konsolidacije, interni rast iznosio je 5,1 posto, s tim da je rast cijena iznosio 2,3 posto, a broj prodanih polica 2,8 posto. Operativna dobit porasla je za 14,0 posto na 1,5 milijardi eura u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, zahvaljujući boljim rezultatima ulaganja i preuzimanja rizika. Kombinirana kvota za četvrto tromjesečje 2018. porasla je za 0,4 postotna boda na 94,1 posto.

Segment životnih i zdravstvenih osiguranja: nastavljen profitabilni rast u novom poslovanju

  • PVNBP (sadašnja vrijednost premija za nove poslove) u 2018. godini porasla je na 58,5 milijardi eura (u usporedbi s 55,5 milijardi eura ostvarenih u 2017. godini). To je prvenstveno rezultat veće prodaje kapitalno učinkovitijih proizvoda životnog osiguranja u Njemačkoj, poslovanja s proizvodima fiksnih anuiteta vezanih uz dioničke indekse u SAD-u, te većine poslovanja u Italiji.
  • Profitabilnost novog posla (NBM) porasla je na 3,6 posto (u usporedbi s 3,4 posto ostvarenih 2017. godine), zahvaljujući povoljnim tržišnim uvjetima. Vrijednost novog posla (VNB) skočila je na 2,1 milijardu eura (u usporedbi s 1,9 milijardi eura ostvarenih godinu dana ranije), što je odraz rasta prodaje te kontinuiranog prelaska na kapitalno učinkovitije proizvode.
  • Operativna dobit pala je na 4,2 milijarde eura (u usporedbi s 4,4 milijarde eura iz prethodne godine), što je polovica iznosa ciljane dobiti za cijelu godinu i pokazatelj otpornosti našeg poslovanja na sve promjenjivijem financijskom tržištu. Spomenuta je promjenjivost uzrokovala pad naše investicijske marže zahvaljujući kombinaciji loših rezultata i realizacija te pada trgovine u segmentu životnih osiguranja u Njemačkoj i SAD-u.

„Kontinuirani rast novog posla u segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja odraz je uspjeha naših proizvoda osmišljenih za okruženje s niskim kamatnim stopama“, dodao je Giulio Terzariol. „To pokazuje kako naši klijenti žele kvalitetu i stabilnost kakve im Allianz može ponuditi.“

U četvrtom tromjesečju 2018. godine PVNBP je porastao na 16,1 milijardu eura (u usporedbi s 15,2 milijarde eura iz istog razdoblja 2017. godine), i to zahvaljujući rastu prodaje proizvoda fiksnih anuiteta vezanih uz dioničke indekse u SAD-u. Operativna dobit pala je na 1,0 milijardi eura (u usporedbi s 1,1 milijardom eura u istom razdoblju prethodne godine), ponajviše zbog niže tehničke marže u Francuskoj. Profitabilnost novog posla porasla je s 3,6 posto ostvarenih u istom razdoblju 2017. godine na 3,9 posto (3.6), zbog čega je vrijednost novog posla skočila s 550 milijuna eura na 631 milijun eura.

Segment upravljanja imovinom: operativna dobit porasla je za 4 posto usprkos teškoćama na tržištima

  • Imovina klijenata pod upravljanjem (AuM) pala je za 12 milijardi eura na 1.436 milijarde eura u usporedbi s krajem 2017. godine. Povoljni utjecaji valutne konverzije stoga nisu mogli nadoknaditi nepovoljne tržišne utjecaje, koji se uglavnom mogu pripisati pogoršanju na tržištima u četvrtom tromjesečju 2018. godine. Padu su manjim dijelom pridonijeli i neto odljevi u iznosu od 3 milijarde eura. Ukupna imovina klijenata pod upravljanjem ostala je stabilna na 1.961 milijardu eura.
  • Omjer troškova i prihoda (CIR) porastao je za 0,5 postotnih bodova na 62,4 posto. Rast spomenutog omjera rezultat je uključivanja poslovanja Allianz Capital Partners i ulaganja u poslovni rast.
  • Operativna dobit porasla je za 3,7 posto na 2,5 milijardi eura (u usporedbi s 2,4 milijarde eura iz 2017. godine). Rezultat je to rasta prihoda od poslovanja, do kojega je došlo poglavito zahvaljujući većoj prosječnoj imovini klijenata pod upravljanjem te rastu marže (zbog rasta imovine klijenata pod upravljanjem), koje su zabilježili i PIMCO i Allianz Global Investors. Taj je povoljni razvoj situacije tek djelomično neutraliziran većim troškovima.

„Prihodi i operativna dobit segmenta upravljanja imovinom ostvarili su rast unatoč zahtjevnom okruženju 2018. godine“, istaknuo je Giulio Terzariol. „Promjenjivost financijskih tržišta, posebice tijekom četvrtog tromjesečja, dovela je do neto odljeva. Pa ipak, rast naših marži jasno ukazuje na to da imamo zdravo poslovanje.“

Tijekom četvrtog tromjesečja 2018. godine operativna je dobit pala za 9,1 posto na 633 milijuna eura, ponajviše zbog nižih naknada za uspješnost i viših troškova. Istovremeno se omjer troškova i prihoda popravio za 3,4 postotna boda na 63,6 posto. Imovina klijenata pod upravljanjem pala je za 51 milijardu eura: nepovoljne tržišne utjecaje od 40 milijardi eura te neto odljeve klijenata od 31 milijardu eura nisu mogli nadoknaditi povoljni utjecaji valutne konverzije u iznosu od 19 milijardi eura.


NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?