Profil korisnika

Osigurani zidovi, uređaji, namještaj, pa čak i biljke

Jutarnji list - 1.7.2007.

Svake se godine osiguranja nekretnine sjetimo uoči ljeta, kad moramo zaključati vrata i otputovati na dva, tri tjedna. Neki se i tada pouzdaju u sreću da će kod kuće zateći sve onako kako su ostavili, a drugi hitno traže osiguranje.

Pomisao na poplavljene podove, izgoreni stan ili provalnike najednom cijenu osiguranja čini mnogo prihvatljivijom.

I hrvatski osiguravatelji najviše posla s osiguranjem imovine imaju u lipnju i srpnju. Kažu da osiguranje privatne imovine bilježi stalan rast, što je najbolji pokazatelj da je sve više ljudi svjesno kako je jeftinije zaštititi vrijednost koju imaju, nego plaćati posljedice nesreće.

Mnogi misle da su problem osiguranja stana riješili uplatom premije kad su ugovarali stambeni kredit, ali to je jedna od najčešćih zabluda, upozorava Sonja Miočić-Maksić iz Allianza.

- Takva polica osigurava samo građevinski dio objekta od osnovnih opasnosti kao što su požar i udar groma, eksplozija, oluja, tuča, udar motornog vozila ili letjelice... No, za vrijeme vinkulacije police na banku odšteta se isplaćuje banci ili osiguraniku uz suglasnost banke - tumači Sonja Miočić-Maksić.

Ni kad je zgrada, odnosno stan, osiguran putem stambenog upravitelja, nisu osigurane stvari u kućanstvu, nego samo građevinski dio, zajednički dijelovi zgrade - temelji, površine izvan stanova i ugrađene instalacije.

Osigurati vlastiti stan i stvari u njemu, što je uglavnom kupljeno kreditom i još neotplaćeno, mnogo je jeftinije nego što mnogi pretpostavljaju. Godišnje to stoji od stotinjak pa do tisuću kuna, ovisno o vrijednosti nekretnine i stvari u njoj te, naravno, o vrsti police.

Osiguranje stvari u stanu donedavno je bilo manje isplativo jer su osiguravatelji izračunavali amortiziranu vrijednost pa bi za uništen televizor isplaćivali manji dio njegove cijene.

No, u posljednje su vrijeme uveli osiguranje na novu vrijednost, što znači da će, ako uređaji u stanu nastradaju, dati onoliko novca koliko koštaju novi. No, kod osiguravanja takvih uređaja priznaju samo gotovo potpuno nove jer, kažu, njihova cijena stalno pada.

U Allianzu je, primjerice, prosječna preporučena svota osiguranja stvari u kućanstvu 3000 kuna po četvornom metru, a kod osiguranja građevinske vrijednosti objekta 5000 kuna po kvadratu. Može biti viša i niža, ovisno o vrijednostima koje se osiguravaju.

U Grawe osiguranju, pak, uz naknadu štete isplaćuju i trošak polugodišnje najamnine. Dakle, šest će mjeseci platiti smještaj obitelji koja je zbog nesreće ostala bez krova nad glavom, a to je vrijeme u kojemu se stan ili kuća mogu renovirati. Tijekom ljetnih dana osiguravatelji nude različite pakete usluga.

Primjerice, vlasnici nekretnina na moru koje iznajmljuju mogu uz imovinu osigurati i svoje goste. Neki čak nude i osiguranje biljaka u okućnici.

Što nude osiguravatelji

ALLIANZ OSIGURANJE: Dom+ i Kuća+ osiguravaju stvari koje služe za osobnu upotrebu, potrošnju i uređenje, tende i antene, osobne dokumente, stakla na vratima i prozorima i tako dalje, a sve su stvari osigurane na novu vrijednost. I za građevinski dio osiguranje plaća novu vrijednost.

CROATIA OSIGURANJE: Osigurava nekretnine od potresa, požara, oluje, tuče, poplave, eksplozije, izlijevanja vode iz cijevi, provalnih krađa, itd. Osiguranje za stan od 70 kvadrata košta godišnje od 85 do 140 kuna, a kuće od sto kvadrata od 180 do 300 kuna, ovisno o starosti.

GRAWE OSIGURANJE: Nudi osnovno, standardno i vrhunsko osiguranje stambenih objekata, koja pokrivaju štete od požara, udara groma, oluje, tuče, odrona, krađe, loma stakla, eksplozije nepoznatog vozila itd. Plaćaju i trošak polugodišnje najamnine u slučaju takve štete da se u stanu ne može živjeti dok se ne obnovi.

EUROHERC: U paketu “Zaštitni faktor” osigurava nastanjene objekte i stvari u njima, a najjeftinija polica je 149 kuna godišnje. Paket “Vikend” osigurava nenastanjene objekte i stvari.



NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?